Японсько-американське протистояння у Другій світовій: від Перл-Гарбору до Хіросіми і Нагасакі

  • 8 years ago
Раптовий напад японських літаків 7 грудня 1941 року на військово-морську базу США в Перл-Гарборі на острові Оаху, Гаваї. Ця атака змусила США негайно вступити у Другу світову війну.

“7 грудня 1941 року – день безчестя Сполучених Штатів Америки. На нас раптово і навмисне напали морські і повітряні сили японської імперії. Як головнокомандувач армії та флоту, я наказав вжити всіх заходів задля нашої оборони”, – заявив тодішній президент США Франклін Делано Рузвельт.

У цій битві 2400 американців втратили свої життя. 1178 людей отримали поранення. 12 кораблів потонули. США втратили 164 літаки. З японського боку загинули 64 людей, 5 кораблів потонуло, 29 літаків було знищені.

А далі були тривалі бої за Гуадалканал (Соломонові острови), що відбувалася в період з 7 серпня 1942 року до 9 лютого 1943 року. Японія тоді втратила майже 40 тисяч солдатів. Японський наступ вдалося зупинити. Відтак стратегічна ініціатива в Тихоокеанському регіоні перейшла до союзницьких військ вже до самого кінця війни.

Атомні бомбування США Хіросіми і Нагасакі, 6 і 9 серпня 1945 року, стали завершальними перед капітуляцією Японії у Другій світовій війні.

7 грудня цьогоріч в багатьох американських штатах було організовано траурні церемонії, присвячені тим, хто загинув у Перл-Гарборі, а також – для вшанування ветеранів війни.

Джон МакКейн, ветеран В‘єтнамської війни, сенатор-республіканець від штату Аризона, промовив такі слова:

“Цей день змінив життя багатьох американських сімей. Америка теж змінилася назавжди. Події того ганебного дня, сумнозвісного дня пробудили міць,відвагу і співчуття американського народу до Другої світової війни”.

З 1962 року до меморіалу, розташованого в Перл-Гарборі, на місці загибелі лінкора “Аризона”, щороку приїздять сотні тисяч людей.

Recommended