• 2 years ago

Category

🗞
News
Transcript
00:00 Najstarsze, pierwsze miejsce objawienia Matki Bożej w naszej ojczyźnie. Znajdujemy się w takim niecodziennym miejscu, które nie wszyscy tutaj odwiedzają.
00:13 Są to najstarsze mury tego klasztoru, który został wybudowany w XVII wieku przez Bernardynów. Pewnie kiedyś pełnił różne funkcje, od tych pogrzebowych, po pewnie jakieś piwnice, w których trzymano cokolwiek,
00:34 aż w momencie, kiedy przychodzi 1939 rok, które stają się miejscem również uwięzienia współbraci i kapłanów tutaj w tym miejscu.
00:48 Szczególne miejsce dziś, w którym nastąpił, można powiedzieć, pewnego rodzaju uporządkowanie, jako zgromadzenie misjonarzy świętej rodziny.
00:58 Pracujemy w Polsce od stu, można powiedzieć, od stu dwóch lat, ale tu w Górce jesteśmy sto lat. Sto lat, które tworzy pewną historię.
01:11 Zgromadzenie misjonarzy świętej rodziny to zgromadzenie misyjne, które pracuje właściwie we wszystkich prowincjach na całym świecie.
01:20 My, jako polska prowincja, pracowaliśmy w Brazylii, w Argentynie, pracujemy na Madagaskarze, pracujemy w Indonezji, pracujemy dziś na Papujej Nowej Gwinej.
01:32 Stąd biorą się właśnie te wszystkie pamiątki, które możemy zobaczyć tutaj w tym miejscu, w podziemiach tego naszego klasztoru.
01:44 Kiedyś były czasy, kiedy można było przywozić pamiątki, można powiedzieć, z całego świata i dlatego nasi współbracia, przyjeżdżając z dalekich wypraw,
01:56 przywozili przeróżne rzeczy, które mamy tutaj skolekcjonowane właśnie w tym miejscu, które traktujemy też po części, można powiedzieć, jako muzeum góreckie,
02:10 jako miejsce, w którym możemy zobaczyć nie tylko historię, ale i to, co robimy, czyli pracujemy na różnych kontynentach jako misjonarze świętej rodziny.
02:23 Są przeróżne rzeczy, począwszy od flory, fauny, oczywiście wszystko w tym wydaniu możliwym do zobaczenia,
02:33 ale też przepięknych rzeczy zrobionych w Indonezji, czy rzeźb Madagaskaru, czy Kanady, czy jeszcze wielu, wielu innych rzeczy.
02:44 Kultury Papuj Nowej Gwinei, na której pracujemy do dziś, tam mamy swojego biskupa, mamy swojego biskupa na Madagaskarze.
02:55 Dlatego będąc w Górce Klasztornej serdecznie zapraszamy tutaj do tego małego podziemia, do tego małego muzeum, do którego wchodzi się z zewnątrz przez Kaplice Apostolstwa Dobrej Śmierci,
03:09 której również tchnie tym XVII wiekiem i tchnie tą historią i przechodzi się dalej do dwóch pomieszczeń, w których zebrane są te wszystkie pamiątki misyjne.
03:30 Powiem tak, że mamy jeszcze, może w tym roku uda się również otworzyć miejsce w tych podziemiach pod Presbyterium, jest piękne miejsce i tam chcemy otworzyć mauzoleum naszych męczenników
03:48 i tych wszystkich, którzy zostali pomordowani, nie tylko tu w tym miejscu, w Górce Klasztornej, ale stąd również wywiezieni do paterka.
03:57 Takie miejsce im się należy, myślę, że jest godne pod Presbyterium. Jesteśmy w trakcie tworzenia tego miejsca, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do Górki Klasztornej.
04:08 Jeżeli będziecie już u Góry, u Matki Bożej, można poprosić członków naszego zgromadzenia, którzy pełnią dyżury, żeby pokazać również muzeum. Serdecznie zapraszam.
04:24 [muzyka]

Recommended