• last year

Category

🗞
News
Transcript
00:00 [MUZYKA]
00:02 W kontekście zeszłorocznych wydarzeń ogłoszenia św. Mikołaja patronem miasta Głogowa, myślę, że nawet ci, którzy nie pasjonują się historią, muszą mieć świadomość tego, że patronem raczej nie jest osoba fikcyjna, postać, która została wymyślona.
00:17 I rzeczywiście my przyjęliśmy taką drogę, mówię my w sensie tutaj i organizatorów i tych inicjatorów konferencji, żeby jakby nie podnosić tego konfliktu pomiędzy tym popkulturowym rozumieniem Mikołaja, postaci Mikołaja, a św. Mikołajem biskupem, postacią historyczną.
00:35 I żeby bardziej przybliżać to, co wynika z dziejów tej postaci, to co wiemy z źródeł, z materiałów i czego nas uczy św. Mikołaj, bo to jest istotne, po prostu pogłębić, no złożyła się też myśl, organizacji konferencji, przy czym należy tutaj też sprostować, bo czasami się pojawia taka informacja, że to jest konferencja o św. Mikołaju.
00:58 To jest w tym roku druga już Głogowska Konferencja Interdyscyplinarna, czyli łączymy tutaj różne dyscypliny naukowe pod patronatem św. Mikołaja, to ten patron po prostu wskazuje nam jakby na główny kontekst, który nas tu interesuje, czyli pierwsza sprawa to są, to jest dziedzictwo kulturowe, chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe związane zwłaszcza z Głogowem, z ziemią głogowską, ze Śląskiem, z tą częścią Europy.
01:24 A druga sprawa to jednak zwracamy uwagę na kwestię takiego uwrażliwienia społecznego na potrzeby niesienia pomocy najuboższym, tym ludziom, którzy, bo tego nas uczy św. Mikołaj, dyskretnej pomocy, czyli nie chodzi tu o jakąś akcyjność, o jakieś gesty, jakiegoś rodzaju przedsięwzięcia jednorazowe, choć one są ważne, ale chodzi o takie uwrażliwienie, wyczulenie, działanie po prostu na rzecz lokalnej społeczności w zakresie niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
01:52 [muzyka]

Recommended