„Pamiętajmy, że pierwsza pomoc wiąże się z dużym ryzykiem i jeśli nie czujemy się na siłach, aby udzielić pomoc, to dzwońmy pod numer 112" mówi Marcin Grobelny, ratownik WOPR. Pokazy i ćwiczenia z pierwszej pomocy miały miejsce w niedzielę - 14 lipca 2024 roku na basenie w Lesznie.
Category
🗞
NewsTranscript
00:00W przypadku wypadku jakiegoś, który wydarzyłby się nad wodą w pierwszej kolejności oczywiście do tego są służby ratownicze i powinniśmy, jeżeli jest taka oczywiście możliwość, zawiadomić służby ratownicze.
00:17One są dokładnie przeszkolone z tego, wiedzą jak to zrobić i to jest ich obowiązek.
00:22Natomiast jeżeli znajdujemy się nad jakąś wodą, gdzie nie ma takich służb, na jakichś dzikich plażach, to pamiętajmy jedno, że to nie jest taka prosta rzecz, żeby udzielić takiej pomocy.
00:36Wiąże się to z bardzo dużym ryzykiem, więc jeżeli nie czujemy się na siłach, to podstawowym obowiązkiem jest chociażby zadzwonić na ten numer 112, powiadomić służby.
00:48Najbliższa jednostka dyżurująca oczywiście rozpocznie tę akcję. Natomiast jeżeli czujemy się na siłach, no wiadomo, że zwiększymy szansę powodzenia tej akcji, jeżeli ją rozpoczniemy.
01:00Taką akcję powinniśmy oczywiście rozpocząć od tego, że musimy dokonać ewakuacji takiego poszkodowanego z wody, no bo w samej wodzie de facto nie jesteśmy w stanie osobie pomóc.
01:12Jeżeli łatwiej oczywiście wyciągnąć osoby, która jest nieprzytomna, osoba, która jest przytomna, no to powinniśmy to raczej zrobić przy pomocy jakiegokolwiek sprzętu, który ma tak zwaną dodatnią pływalność.
01:26Ponieważ osoba, powiedzenie, że tonący się brzydkwy chwyci i nie wzięło się znikąd jest śmiertelnym zagrożeniem dla nas i może naprawdę nas również utopić.
01:38Jeżeli teraz dokonamy takiej ewakuacji z wody, to pierwszą czynnością, którą dokonujemy, sprawdzamy przytomność takiej osoby.
01:48Jeżeli osoba jest nieprzytomna, udrażniamy drogi oddechowe. Po udrażnieniu drogi oddechowych sprawdzamy, czy jest oddech. Przez 10 sekund 2 do 3 oddechy osoba dorosła powinna mieć.
02:02Jeżeli nie ma, zawiadamiamy oczywiście służby i przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
02:09Taką resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzimy do momentu, aż przyjedzie zespół ratownictwa medycznego albo osoba odzyska nam czynności życiowe lub też opadniemy z sił.
02:23Jeżeli chodzi o zasady zachowania się nad wodą, to myślę, że temat już stary i wielokrotnie powtarzany, a więc alkohol nie idzie w parze z wodą. To jest podstawowa sprawa.
02:41Druga sprawa, która gubi, szczególnie myślę o nastolatkach, o osobach młodszych, to jest brawura, przecenianie własnych możliwości.
02:51Trzecia sprawa, to też trzeba mieć świadomość, że długotrwałe nasłonecznienie, opalanie się powoduje to, że przy zetknięciu się z wodą, która ma 20-21 stopni, może dojść do szoku termicznego. Następstwem może być nagłe zatrzymanie krążenia.