Part 1 - Lokalizacja Pomnika Marynarzy Poległych w 1920 roku

  • 11 years ago
04.06.2011 roku, na teren stoczni modlińskiej, na prośbę Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przybył redaktor Adam Sikorski, wraz ze swoją ekipą, aby wspomóc w znalezieniu zbiorowej mogiły Żołnierzy Polskich, poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Wspomniana mogiła, miała znajdować się na terenie obecnie należącym do Jednostki Wojskowej 2189 w Kazuniu, pod owianym tajemnicą, legendarnym Pomnikiem Marynarzy Poległych w 1920 roku, który został postawiony na rozkaz samego Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego.
Po wielogodzinnych poszukiwaniach lokalizacji pomnika oraz zborowej mogiły, redaktor Andrzej Sikorski zakończył badania z zastrzeżeniem, że wróci tu raz jeszcze.
Po obejrzeniu tego programu na antenie TVP, wielokrotnie w rozmowach telefonicznych, czy też na spotkaniach Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zwracałem się do przewodniczącego w/w komitetu, Tadeusza Sosińskiego, który jest także nowodworskim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej, z prośbą o spotkanie w celu przekazania informacji dotyczących faktów, miejsc i wydarzeń związanych z historią miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Niestety, pan Sosiński nie wykazał większego zainteresowania.
Kilkukrotnie zmieniał terminy, mówił o wymianie informacji na komputerowych nośnikach pamięci, do których nigdy nie doszło, nie zareagował na żadne zaproszenie w celu zlokalizowania zbiorowych mogił w tzw. Kadzielni - tereny Janówka i tzw. Stoczni - teren JW 2189.
Nie przybył nawet wtedy, gdy czekałem na pana Sosińskiego z wiekowymi świadkami historii, którzy lokalizację w/w miejsc chcieli wskazać.
Moim zdaniem, taki człowiek jak Tadeusz Sosiński, nie powinien zajmować piastowanych stanowisk, ze względu na ignorancję z jaką podchodzi do spraw związanych z historią Nowego Dworu Mazowieckiego.
W związku z powyższym 08.09.2011 roku, wspólnie z mieszkańcami miasta, panami Andrzejem Hurec, Edwardem Rakiem i świadkiem historii Romanem Kaczorowskim, nie czekając na szanownego Tadeusza Sosińskiego, ruszyliśmy na teren byłej Stoczni Państwowej Modlin, w celu zlokalizowanie miejsca, w którym stał Pomnik Marynarzy Poległych w 1920 roku.
Przedstawiam zatem zapis wideo z rozpoznania terenu i wskazanej przez pana Romana Kaczorowskiego, lokalizacji wspomnianego wyżej pomnika.

Category

🏖
Travel

Recommended