Fascynująca wystawa w muzeum w Szczecinku

  • last year
Transcript
00:00 Rzeczywiście dzisiejsza wystawa jest odległa od tego, do czego naszą szczecinecką muzealną publiczność już przyzwyczailiśmy.
00:09 Najczęściej jednak propozycje wystawiennicze tych wystaw czasowych dotyczą historii, najczęściej historii tej nam najbliższej, czyli Szczecinka i najbliższego otoczenia.
00:20 A tym razem malarstwo i co ciekawe malarstwo współczesne, bo autor którego pracę od teraz prezentujemy w salach wystawowych to Robert Kukla, cały czas tworzący artysta, malarz.
00:33 Przy czym w dużej mierze to malarstwo odwołuje się do poetyki plastyki właściwie czasów minionych, czyli lat 70-tych, lat 80-tych,
00:44 bo sporą część swoich zainteresowań artystycznych Robert Kukla poświęca muralom i to nie tym współczesnym nam muralom, które powstają, w Szczeciniku jest ich całkiem sporo,
00:56 ale temu co przedstawiała sztuka ulicy właśnie jeszcze w czasach szczególnie późnego PRL-u.
01:02 Pamiętamy, że to było miejsce gdzie były i reklamy, ale takie reklamy raczej mówiące o wiodącej roli partii, były właśnie rzeczy bardzo propagandowe,
01:12 a jeżeli były rzeczy związane z handlem, to on też był, byśmy powiedzieli, zupełnie innym handlem niż to z czym mamy do czynienia obecnie.
01:20 Było, można powiedzieć, mało kolorów, bardzo często dominowała szarość i takie też są te prace, które od teraz prezentujemy.
01:29 Sporadnicznie te malowidła socrealistyczne zachowały się jeszcze tu i gdzie, w Wierzchowie mamy…
01:37 Rzeczywiście i ja bym był daleki od takich pomysłów, żeby to wszystko z tej przestrzeni publicznej usuwać, gdyż chociażby takie rzeczy, które jeszcze pozostały,
01:47 a trzeba mieć świadomość, naprawdę niewiele, bo ten czas tak szybko płynie, te mody tak szybko się zmieniają,
01:54 że bardzo szybko te miejsca były wykorzystywane już w sposób absolutnie współczesny i komercyjny.
02:01 Dlatego, jeżeli gdzieś jeszcze zostały tego typu ślady, tego typu działalności, jakichś pracowni plastycznych, ja bym o te ślady raczej zadbał.
02:10 Poza tym czasy się mogą zmienić, partia zawsze może przewodzić narodowi.
02:14 I zawsze jest jakaś partia, która przewodzi, tak że każda może się pod te hasła dawne podpiąć.
02:19 To są takie czasy, czyli to są czasy pana dzieciństwa, a mojej młodości.
02:24 Rzeczywiście tak jest, głównym tematem tej wystawy to są relikty malarstwa reklamowego czasów PRL-u.
02:37 Najczęściej wykonywane przez plastyków zawodowych, więc dość dobrej jakości z całej Polski.
02:45 Ale dominują tu malowidła reklamowe, murale reklamowe. Dzisiaj to jest takie bardzo popularne słowo murale.
02:56 Ja zresztą też zajmuję się malarstwem muralowym dzisiaj, ale zupełnie innego typu.
03:01 I te murale miały za zadanie reklamować, chociaż w zasadzie reklama w czasach słusznie minionych była zbędna.
03:16 Reklama typu banku, PKO, czy innych instytucji, dużych firm, dlatego że był niedobór towarów, więc reklama była zbędna.
03:32 Ale właśnie te murale, te obrazy reklamowe są takim zaczątkiem, zajawką tej wystawy.
03:44 Później przeze mnie interpretowane, zmieniane i interpretowane.
03:52 Czy Pani jako twórca współczesnych murali, które ma tą szeroką publiczność zupełnie przypadkową, nie ta co chodzi na wystawie, na wernisarze, do muzeów, do galerii,
04:05 taka sztuka dla ludu, to rzeczywiście jest sztuka dla ludu? Czy ona może połączyć tą komercję z tym wyższym przekazem?
04:16 Oczywiście są dwa typy murali dzisiaj, murale artystyczne, które są różnej jakości, są lepsze i gorsze, ale są też murale reklamowe o zupełnie podobnym charakterze,
04:34 jak właśnie te, które ja prezentuję i tak naprawdę są zwykłymi reklamami.
04:43 Natomiast sztuka prezentowana właśnie za pomocą murali jest częstym obiektem właśnie w miastach takich jak Łódź, takich jak Gdańsk, ale też Świdnica, z której ja pochodzę.
05:03 W Świdnicy namalowałem około 30 murali, więc staram się prezentować za pośrednictwem, za pomocą właśnie tych murali, sztukę współczesną po prostu.
05:16 Zasąsiaduje pan z takim pięknym zabytkiem jak kościół pokoju w Świdnicy i tą sztukę użytkową ma pan na co dzień do tworzenia.
05:25 Proszę pana, uwielbiam kościół pokoju, jest to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, uważam.
05:31 Zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Materialnej UNESCO i wszystkich zachęcam do wizyty w Świdnicy i obejrzenia kościoła pokoju.
05:45 Jest to coś fantastycznego, ogromny monument, który z zewnątrz wygląda jak stodoła, a w środku skrzysie złotem i dekoracjami barokowymi.
05:57 Naprawdę zapraszam do Świdnicy, to jest coś wyjątkowego.
06:00 [muzyka]

Recommended