Cadela - Targi budowlane 2025
Category
🗞
NewsTranscript
00:00Kiedy decydujemy się na budowę domu, ogrzewanie to taki kluczowy element, bo będzie wpływał na to, jakie rachunki będziemy płacić w przyszłości. Co zrobić, żeby były one jak najniższe?
00:23Pomyśleć o przede wszystkim technologii budowy, bo to jest też bardzo ważną rzeczą. No i potem o wyborze danego źródła ciepła. Niekoniecznie to już musi być kocioł, jak to było kiedyś, tradycyjne budownictwo i kocioł w naszej kotłowni. Teraz kotłownia może wyglądać nieco inaczej. Może to być coś takiego, małe urządzenie, które zamienia się w kotłownię w każdym pokoju i ogrzewamy czy folią grzewczą, czy kabel grzewczym, bądź matą.
00:48W zależności od tego, jakie wykończenie wierzchnie sobie zaplanujemy.
00:53Pomieszczenie zostaje, możemy zrobić sobie dodatkowy pokój, gabinet i nie mamy tym sposobem konieczności gospodarowania konkretnej kotłownicy.
01:02Tak jest. Oszczędzamy na tym, że pomieszczenie, które było na kotłowni może być gabinetem czy pralnią na przykład i też nie musimy budować komina, bo tutaj to też jakby nie było, jest dość duży koszt w każdej budowie domu.
01:13Ta niepozorna folia. Da radę?
01:16Jak najbardziej tak. Daję sobie świetnie radę już od 30 lat ponad na rynkach światowych.
01:21U nas w Polsce od 15 lat. My jesteśmy już dystrybutorem na polszczyznę od 8 lat, a więc zachęcamy do kontaktów.
01:28A żeby udowodnić, możemy pokazać.
01:30To jest kamera termowizyjna. To jest folia, która jest jak najbardziej podłączona, a jej temperatura obecnie to 38 stopni.
01:37Wiadomo, że na to później przychodzi jeszcze warstwa wierzchnia, czyli deska czy panel, ale taka podłoga wyścielona folią grzewczą jest świetnym grzejnikiem niskotemperaturowym rozcielonym po naszym domu.
01:49I zakładając, że przyjdzie na przykład na wierzch deska, to jaką temperaturę w pomieszczeniu jesteśmy w stanie uzyskać?
01:55Jaką chcemy. Ale wiadomo, komfortowa temperatura, zawsze pytam, co dla kogo jest ciepło, ale bez problemu. Między 19 a 26 stopni utrzymamy przy każdych warunkach opostawienia.
02:04Czyli ciepło lub nie nie będą zawiedzeni?
02:06Nie, nie będą zawiedzeni na pewno, ponieważ dajemy sobie radę również z tym tolem.
02:10No dobrze, ale źródło ciepła to jest jedno. Pewnie na nasze koszty i rachunki w przyszłości wpływa też to, jak my ten dom, z czego my ten dom postawimy.
02:20Co jest teraz najlepszym rozwiązaniem?
02:22Najlepszym rozwiązaniem jest budować z głową i budować w sposób długoterminowy. Planować może tą budowę i inwestycję w sposób długoterminowy, czyli żeby te oszczędności jednak generowały nam się również w przyszłości, czyli po zakończeniu etapu budowy.
02:35Często młodzi ludzie przeważnie, jeżeli decydują się na budowę domu, to myślą tylko o tym etapie budowy, potem kredytu, potem powieszenia kapelusza na tym przysłowiowym wieszaku, no i potem nagle zaczynają się te koszty, które pojawiają się, a ich nie miało za wiele i być.
02:52Tutaj w przypadku doboru dobrej technologii naprawdę rachunki mogą być na poziomie nawet tysiąca do dwóch tysięcy złotych za rok ogrzewania i eksploatacji energii.
03:02No właśnie, jakiego budynku? Mały, średni, duży?
03:05Tutaj mówimy o budynkach około 100 metrowych, także tak to możemy sobie spokojnie przeliczyć i bierzemy pod uwagę też rodzinę dwuosobową tutaj na przykład, bo to też w zależności od tego, ile osób tworzy dane gospodarstwo domowe, to te rachunki wiadomo, że będą większe.
03:18Był taki kręc, kiedy budowało się z bloczków z pustą przestrzenią w środku, bo one miały nam dać oszczędność. Dzisiaj słyszę, że duzi chłopcy bawią się jak mali chłopcy klockami.
03:30Tak, tutaj duzi chłopcy bawią się też z budowanie z klocków. Tutaj trochę technologia jest odwrócona, więc najpierw budujemy ze styropianu, a potem w przestrzenie jakby wkładamy zbrojenie, które jest zalewane bezpośrednio betonem.
03:42No więc też ten dom jest stabilny, mocny, monolityczny i nie ma żadnych mostków termicznych, co jakby nie było bezpośrednio przekłada się na niskie zużycie energii w domu.
03:53Bo nieważne czym grzejemy, ważne jak tą energię utrzymamy w danym powierzchni.
03:57I faktycznie da się zobaczyć oszczędność, jeżeli będziemy budować z bloczków i będziemy budować w tej technologii?
04:03Rachunki są tego największym przykładem i największym dowodem, że to faktycznie działa.
04:08A na liczbach o ile procent jesteśmy w stanie w ten sposób zaoszczędzić?
04:10To są już domy w technologii pasywnej, a więc tutaj jakby, może powiem to na liczbach w ten sposób, że tutaj energii potrzebnej do utrzymania komfortu w tym domu,
04:19to jest około 15 do maksymalnie 30 watów na metr kwadrat na rok, gdzie standardy WT21 mówią o 70, a więc zmniejszamy to prawie że trzykrotnie.
04:32Czuję, że taki dom, który wiązałby się z płaceniem małych rachunków, mógłby być komfortowy i dla mnie, i dla Państwa.
04:38Drodzy Państwo, myślmy długofalowo, myślmy nad tym z czego budujemy.
04:42Drodzy Państwo, myślmy do Państwa!
05:06Dziękuję.