В эксклюзивном интервью Euronews президент Польши Анджей Дуда подчеркнул, что сдерживание, а не страх, является лучшей оборонной стратегией НАТО.
Category
🗞
NewsTranscript
00:00Продолжение следует...
00:30Unia Europejska powinna z nim ostro grać, jeżeli chodzi o pomysł ceł nakładanych na Unię Europejską przez Stany Zjednoczone.
00:41Panie Prezydencie, czy Pana zdaniem jest realny wariant, że Rosja zaatakuje któryś z krajów członkowskich NATO?
00:47Oczywiście, że teoretycznie zawsze można powiedzieć tak, każdy wariant jest realny i każdy wariant w przygotowaniach trzeba brać pod uwagę.
00:54Na tym polega koncepcja kolektywnej obrony przecież.
00:58Natomiast uważam, że nie.
01:02Bo będzie się pował artykuł 5 reakcji zbiorowej pozostałych krajów członkowskich NATO?
01:08Osobiście uważam właśnie, że mądra polityka Sojuszu Północnoatlantyckiego to jest polityka, która zapobiega tego typu sytuacji.
01:15Dlatego zaproponowałem podniesienie wydatków na obronność w państwach NATO do co najmniej 3% PKB właśnie po to, żeby podnieść gotowość i pokazać, że jesteśmy w stanie absolutnie jako Sojusz Północnoatlantycki odeprzeć każdy atak.
01:33Bo mamy taki potencjał militarny. Temu to służy. Ten poziom 3% nie wziął się znikąd. To jest ten poziom, który państwa NATO miały w okresie zimnej wojny.
01:43Kiedy sowiecki imperializm szalał i groził tak naprawdę agresji na państwa Zachodu.
01:52Wtedy państwa Zachodu należące do NATO wydawały 3% swojego PKB na obronność.
01:58Wspierane przez Stany Zjednoczone, których żołnierze stacjonowali wtedy na zachodzie Europy, które miały też rozbieszczoną swoją broń nuklearną.
02:07I w istocie polityka amerykańska wspierana przez Zachód doprowadziła do upadku Związku Sowieckiego i upadku Żelaznej Kurtyny.
02:15Dzisiaj, kiedy wraca rosyjski imperializm w wersji już nie sowieckiej, tylko putinowskiej.
02:20Jak go zwał, tak go zwał. Jest to ten sam po prostu rosyjski imperializm, co zawsze od wieków.
02:26Trzeba odpowiednio podnieść poziom wydatków militarnych i odpowiednio się przygotować po to, żeby pokazać Rosji, że żaden atak na państwa NATO nie pozostanie bezkarny.
02:36I temu powinna służyć ta polityka. I to jest wystarczające, adekwatne zabezpieczenie państw NATO przed potencjalnym atakiem.
02:43A jak Pan przyjął tę decyzję o przeniesieniu wojsk amerykańskich z Jasionki do innych regionów Polski?
02:49Czy to nie jest znak, że Amerykanie chcą się wycofywać z tej części Europy?
02:54Nie, nigdy dla mnie taki znak to nie był, żeby to oznaczało jakiekolwiek amerykańskie wycofanie się.
03:00Pamiętajmy, że wojska amerykańskie pozostały na terenie Polski.
03:03Oczywiście my mamy obecność amerykańską, która jest w ogromnej części rotacyjna.
03:08To znaczy po prostu żołnierze i jednostki się zmieniają, ale generalnie na naszym terytorium cały czas przebywa kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy.
03:16Około 10 tysięcy i ta współpraca jest zwarta, stała i ona się umacnia.
03:23Więc nie mam takiej wątpliwości.
03:25A nie ma ryzyku?
03:25To była w jakimś sensie można powiedzieć rotacja w Jasionce, która oznaczała po prostu przekazanie obowiązków w ręce innych jednostek.
03:34I ona nastąpiła, myśmy byli o niej poinformowani, tak samo jak byliśmy poinformowani o tym, że ci żołnierze zostaną przeniesieni w inne miejsca na terenie Polski.
03:43A nie ma ryzyka, że Stany Zjednoczone w związku z tym, że niektóre kraje członkowskie NATO nie chcą płacić tej wymaganej składki, będą jednak wycofywać z Europy swoje wojska?
03:55Ja mam nadzieję, że nie będą wycofywać z Europy.
03:57Ja mam nadzieję, że co najwyżej będą relokowały swoje wojska w ramach Europy.
04:00I zamiast Niemiec, Polskich i te?
04:03Zawsze będę się starał do tego nakłaniać władze amerykańskie, przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych.
04:10Dzisiaj tym prezydentem jest prezydent Donald Trump.
04:13Do tego właśnie, aby nie zabierać sił zbrojnych amerykańskich z Europy, tylko żeby ewentualnie przenosić te siły zbrojne w ramach zmian na, jak to mówią wojskowi, europejskim teatrze bezpieczeństwa.
04:28Można tak powiedzieć, ja to tłumaczyłem już prezydentowi Barackowi Obamie i jego współpracownikom w 2015 i 2016 roku, jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie.
04:39Podobnie zresztą jak innym koleżankom i kolegom z NATO, że po prostu, ponieważ NATO się zmieniło, bo w 1999 roku została przyjęta Polska, a potem też inne kraje.
04:50Ponieważ NATO się zmieniło i granica NATO się przesunęła, więc ta granica nie jest już tak jak dawniej w Niemczech Zachodnich.
04:56Tam, gdzie ona była do 1990 roku, potem nastąpiło połączenie Niemiec i później nastąpił dalszy rozwój i rozszerzenie NATO.
05:08Ta granica została przesunięta. Dzisiaj jest ona znacznie bardziej na wschód i jeżeli czegoś nam brakowało w 2015 roku,
05:16to brakowało nam tego, że my byliśmy w NATO, ale NATO nie było u nas, co trudno było zrozumieć.
05:21Dzisiaj na szczęście ta polityka została zmieniona, ona została urealniona, można tak powiedzieć.
05:27Dzisiaj jednostki NATO są obecne w tej części Europy i ja będę na pewno namawiał prezydenta Stanów Zjednoczonych,
05:33żeby tych jednostek amerykańskich było tutaj więcej, żeby one w jeszcze większym stopniu gwarantowały bezpieczeństwo.
05:38Tylko, że ostatnie pomysły amerykańskie nałożenia ceł na produkty europejskie, z których Ameryka się chwilowo wycofuje,
05:46niekoniecznie służą budowaniu dobrych relacji między Unią Europejską a Ameryką.
05:51Prezydent Donald Trump jest specyficznym prezydentem. Podkreślam słowo prezydentem, a specjalnie nie użyłem słowa politykiem,
05:59ponieważ politykiem można powiedzieć jest bardzo krótko.
06:02Przez większość swojego życia był biznesmenem na bardzo twardym amerykańskim rynku gospodarczym,
06:08w branżach, które w Stanach Zjednoczonych są niesłychanie twardo konkurencyjne, czyli w branży deweloperskiej.
06:14Także wiemy doskonale, był właścicielem kasyn, więc to jest człowiek, który jest nauczony specyficznej gry biznesowej
06:25i ma swoje własne, od pewnie dziesięcioleci wypracowane, twarde metody biznesowej gry.
06:33Przenosi je do polityki i bardzo twardo gra. Ale ja właśnie tak na to patrzę, że to jest po prostu pewna rozgrywka biznesowa,
06:41którą do polityki wniósł w tej chwili prezydent Donald Trump i twardo ją prowadzi w swojej drugiej kadencji.
06:47Trzeba z nim negocjować. Trzeba z nim prowadzić twarde negocjacje. Po prostu.
06:51Jak pan ocenia najnowszą właśnie a propos Putina i jego propozycję pokojową, by Ukraina zatrzymała te tereny, na których jest obecnie?
07:00Myśli pan, że Stany Zjednoczone byłyby w stanie to zaakceptować i sama Ukraina?
07:06Bardzo trudno jest mi to powiedzieć. To jest ogromnie trudna sytuacja. Wszystkim nam zależy na tym, żeby wojna na Ukrainie się zakończyła.
07:14Zależy nam na tym, żeby wojna na Ukrainie się zakończyła, bo giną tam ludzie i trzeba to zatrzymać.
07:20I tu znakomicie rozumiem prezydenta Donalda Trumpa, kiedy o tym mówi. Też nie mam co do tego wątpliwości, że jest po prostu potrzeba, żeby ta wojna zakończyła się jak najszybciej.
07:29Ale my to podkreślamy, biorąc pod uwagę też nasze doświadczenia historyczne, tutaj w tej części Europy, ona musi się zakończyć sprawiedliwym i trwałym pokojem.
07:39A co to znaczy? Jakie są warunki?
07:41To znaczy takim, który będzie gwarantował, że Rosja już więcej na nikogo nie napadnie, że nie napadnie Ukrainy i nie będzie kolejnej wojny.
07:50I takie warunki tego pokoju trzeba wypracować.
07:53To w moim osobistym przekonaniu oznacza, że to musi być kompromis. To znaczy de facto ten pokój powinien w moim osobistym zdaniem sprowadzać się do tego, że żadna ze stron nie będzie mogła mówić, że wygrała tą wojnę.
08:09Bo każda ze stron w jakimś sensie będzie musiała ustąpić. No Ukraina też w jakimś sensie będzie musiała ustąpić, bo tak prawdopodobnie się to stanie.
08:18W jakim zakresie? Mnie jest trudno na tym etapie odpowiedzieć. Tu determinacja prezydenta Donalda Trumpa i to co mówi od samego początku, właściwie jeszcze jak był kandydatem na prezydenta, jak walczył o swoją drugą kadencję,
08:33że chce natychmiast de facto doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Więc ta jego determinacja ma ogromne znaczenie i także jego umiejętność wypracowania, wynegocjowania, wywalczenia tych warunków,
08:47które rzeczywiście będą gwarantowały trwały pokój.
08:50Tylko, że ostatnio Trump trochę znowu wprowadza niepokój, bo mówi o tym, że jeżeli nie dogadacie się do Rosji i do Ukrainy, to on się wycofuje z negocjacji pokojowych i już nie chce brać w tym udziału.
09:01Proszę pamiętać, że ta wojna wyczerpuje również te strony bezpośrednio, które ją prowadzą. Ona wyczerpuje zarówno Rosję, mimo wszystko jednak przygniecioną sankcjami.
09:11Rosję, która musiała przestawić swoją gospodarkę na tryby wojenne, to zawsze ma swoją cenę. Również i społeczną, i polityczną, i tak dalej, i tak dalej.
09:21I Władymir Putin też pod tym względem, można powiedzieć, w jakimś sensie prowadzi ryzykowną grę.
09:28I oczywiście ta wojna również w straszliwy sposób eksploatuje Ukrainę, która, tak zresztą jak i Rosja, traci ludzi, ale traci także i codziennie infrastrukturę i jest po prostu niszczona przez tą wojnę.
09:42Więc te kraje też wojnę chcą zakończyć. Oczywiście każdy z nich chce tą wojnę wygrać. To jest naturalne.
09:49I kiedy Donald Trump, w moim przekonaniu, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych mówi, słuchajcie, jak nie zaczniecie poważnie rozmawiać i przejmować rozsądne reguły gry, to ja się z tego wyłączę.
10:02Myślę, że mówi to dlatego, że on wie, że oni wiedzą, że tylko ta presja amerykańska jest w stanie tak naprawdę doprowadzić do zakończenia tej wojny.
10:12I właśnie pomóc wypracować taki pokój, który nie będzie wygodny dla żadnej ze stron, ale może właśnie dzięki temu będzie trwały.
10:21A Ukraina powinna wyjść czy do NATO?
10:23Ja osobiście jako sąsiad Ukrainy uważam, że tak, ale podkreślam to jeszcze raz. Jako sąsiad Ukrainy, bo to jest poszerzanie wschodniej flanki NATO.
10:33Z punktu widzenia polskich interesów bardzo korzystne, aby rzeczywiście ta granica NATO przesuwała się na wschód. Dzisiaj tą granicą NATO jesteśmy my.
10:45A do Unii Europejskiej?
10:46Również. Przy czym trzeba zwrócić uwagę na to, jakie to będą warunki.
10:52Bo pamiętajmy o tym, że o ile Ukraina wymaga w wielu obszarach wsparcia w tym, żeby mogła stać się de facto w pełnym tego słowa znaczeniu częścią Unii Europejskiej,
11:04wymaga naprawdę bardzo zaawansowanej i bardzo drogiej polityki spójności, która musi być wobec Ukrainy realizowana.
11:11Dzisiaj trzeba Ukrainę odbudować po wojnie. O tyle Ukraina ma rolnictwo, które szczerze mówiąc, obawiam się, że mogłoby czapką przykryć całe rolnictwo europejskie.
11:20I tutaj te warunki muszą być bardzo zbalansowane. Tak, żebyśmy my również jako kraje, które mają rolnictwo dzisiaj w Unii Europejskiej,
11:31chronili interesy swoich obywateli, swoich rolników, żeby oni mieli szansę przetrwać w konkurencji z niezwykle potężnym rolnictwem ukraińskim
11:41i jego niezwykłymi możliwościami wynikającymi z żyzności ukraińskiej ziemi, z tego niezwykłego bogactwa, jakie ma Ukraina.
11:49Bardzo dziękuję.
11:50Dziękuję.
11:50Naszym gościem był prezydent Polski, pan Andrzej Luda.
11:54Dziękuje.