Rozmowa GK24 z Janem Kazimierzem Adamczykiem
Category
🗞
NewsTranscript
00:00 Dzień dobry, dzisiaj moim gościem jest pan Jan Kazimierz Adamczyk.
00:08 Dzień dobry.
00:09 Kandydujący na prezydenta wśród pięciu już teraz, jak się okazało, kandydatów do prezydenta Koszalina i reprezentuje pan Komitet Nowoczesny Pomorze.
00:20 Zgadza się.
00:21 Chciałem zapytać, albo inaczej, na początku panu przeczytam króciutki fragment, wymienię kilka rzeczy, mianowicie rozwój miejskiej infrastruktury, poprawa bezpieczeństwa na drogach,
00:32 większa liczba parkingów i zmiany w strefie płatnego parkowania, a także współpraca ratusza z lokalnymi uczelniami i pomoc psychologiczna dla dzieci.
00:40 To są hasła, które na ostatnich konferencjach przedstawiał pan kilkakrotnie i chciałem się właśnie o nie zapytać, bo to są hasła, czy cele, zamierzenia, pod którymi wydaje mi się, że mogliby się też podpisać inni kandydaci.
00:54 I chciałem zapytać, dlaczego Koszalinianie właśnie mieliby na pana zwrócić uwagę, dlaczego mieliby poprzeć pana, skoro te tematy, ważne oczywiście, ale też pojawiają się w programach inni kandydaty i pewnie każdy z tych kandydatów mógłby się pod nimi w takim, czy innym stopniu podpisać.
01:14 Oczywiście i mam nadzieję, że każdy się podpisze w jakimś stopniu, bo tak jak mówiliśmy na konferencji, na której prezentowałem się ja jako kandydat na prezydenta, nasi kandydaci na radnych, my wiemy, że dla takiego komitetu jak my, te wybory są bardzo trudne.
01:28 Trudno będzie wprowadzić jednego bądź kilku radnych, trudno będzie osiągnąć to, żebym wygrał ten wyścig o fotel prezydenta, natomiast my walczymy przede wszystkim o realizację pewnych postulatów w mieście.
01:41 Naszym największym sukcesem byłoby to, gdyby te postulaty zostały nie tyle przyjęte przez innych kandydatów, ale przez późniejszego, ewentualnego zwycięzcę zrealizowane.
01:51 Tego chcemy w tej kampanii, chcemy pokazać nieco inną wizję przyszłości Koszalina, bo mamy w tej chwili tak naprawdę pewnego rodzaju wyścig na obietnice.
02:01 Widzimy, jeżeli przeglądamy Facebooka, już widzieliśmy obietnice budowy przystani jachtowej na Jamnie, przebudowy całego centrum.
02:10 Tak, są coraz bardziej ciekawe.
02:12 Coraz bardziej olbrzymie, natomiast nasza wizja jest taka, że Koszalin potrzebuje tego, żeby zadbać o istniejącą infrastrukturę.
02:18 Tu są problemy takie nawarstwiające się przez lata, a które są podstawowym zadaniem gminy tak naprawdę.
02:24 Kanalizacje, wodociągi, przecież regularnie przy wszystkich większych deszczach mamy zalane centrum miasta.
02:31 Jest nawet grupa na Facebooku.
02:33 To prawda, ale to są też hasła. Rzeczywiście one dotyczą takich najbardziej, może nie są tak, dotyczą spraw rzeczywiście takich, którymi żyją tutaj Koszalinianie,
02:45 ale to są też hasła, na przykład to co Pan mówi teraz o tych wielkich powodziach, które się dzieją w Koszalinie, bo rzeczywiście one się dzieją,
02:53 ale czy za tymi hasłami idą jakieś konkretne propozycje, konkretne rozwiązania, konkretny pomysł, konkretna wiedza?
02:58 Tak, między innymi jednym z naszych kandydatów jest długoletni pracownik zarządu dróg w Koszalinie, który przygotowywał wiele koncepcji czy rozwiązań,
03:08 więc postawiliśmy na taką wiedzę fachową.
03:11 Też powstało Nowoczesne Pomorze, jednocześnie jest w sądzie wniosek o rejestrację takiego stowarzyszenia,
03:17 bo to nie jest tylko komitet założony na chwilę, to jest organizacja, która ma przez lata współpracować z samorządem koszalińskim i okolicznymi gminami właśnie poprzez przygotowywanie takich eksperckich analiz.
03:29 Chcemy, po prostu chcemy pracować dla lokalnej społeczności, to jest nasza podstawowa misja, którą poczuliśmy.
03:37 Natomiast zapytał Pan czemu na nas postawić.
03:39 Otóż uważamy, że im więcej procent zdobędziemy w tej pierwszej turze, tym większe siłę ciążenia będziemy mieli przed drugą turą,
03:48 czy w przyszłości większy wpływ na to, co się dzieje w mieście.
03:51 Nie jest tak, że głosy na mniejsze komitety są głosami zmarnowanymi, jak czasami się słyszy.
03:57 Wręcz przeciwnie, te głosy mogą być głosami za konkretną wizją, za konkretnym pomysłem i osoba, która tak jak ja reprezentuje ten komitet.
04:06 No bo sytuacja jest taka, że przy obecnej ordynacji, przy tym powiązaniu wyborów narodnych z wyborami na prezydenta,
04:14 tak naprawdę twarzą danego komitetu jest kandydat na prezydenta.
04:19 No i taka osoba niewątpliwie zyskuje na znaczeniu w mieście, czy na wpływie na to, co się dzieje w mieście.
04:24 I te wybory traktujecie jako komitet, teraz pytam, jako taki fundament pod przyszłą działalność samorządową, polityczną?
04:34 Też, tak. Bo oczywiście, jeżeli uda się wprowadzić radnych, to będzie jeszcze wzmocnienie tego fundamentu.
04:39 Rozumiem, że patrzycie teraz rozsądnie nad obecną sytuacją polityczną w koszalinie samorządową i może nie to, że nie wierzycie,
04:46 ale raczej stawiacie sobie inne cele niż zwycięstwo w wyborach?
04:52 Tak, no dla nas zwycięstwem, tak jak powiedziałem, będzie realizacja jakichś naszych postulatów w przyszłości.
04:57 Gdyby się udało wprowadzić jednego bądź dwóch radnych, to już byłby olbrzymi sukces, tak?
05:01 Bo jednak mając tych radnych, ten nasz wpływ, ten fundament, jak Pan to dobrze określił, jest mocniejszy.
05:07 Więc to chcemy. Chcemy po prostu na bazie tych wyborów zacząć budowę czegoś, co za pięć czy dziesięć lat będzie taką realną, bardzo wielką siłą w koszalinie,
05:18 która rzeczywiście będzie mogła zmienić to miasto. Natomiast w poniedziałek, oprócz tego, co było na konferencjach,
05:26 puściłem w eter taki pomysł dotyczący Deptaka, bo mówi się o przebudowie Centrum Koszali na powstaniu Deptaka na zwycięstwa.
05:35 Tak, pojawił się ten pomysł.
05:37 No ten pomysł pojawił się też lata wcześniej.
05:40 Tak, próba jego realizacji w taki dziwny sposób.
05:44 Natomiast ja uważam, że to mogłoby bardzo mocno zdestabilizować cały ruch miejski w koszalinie.
05:49 Poza tym, no to są ogromne koszty. Przebudowa tak wielkiej Arterii, jaką jest zwycięstwa, zmiana całego planu, no to są koszty, na które mi się wydaje dzisiaj koszalina nie stać.
06:00 To jest taka czcza obietnica. Natomiast korzystajmy z tego, co mamy. Jest ulica Modrzejewskiej, moim zdaniem jedna z najładniejszych w koszalinie.
06:07 To prawda, ale chciałem zapytać, czyli rozumiem, że państwo chcecie zejść z takiej, oczywiście w cudzysłowie, ale z takiej mocarstwowej polityki czy planów wobec koszalina na tę płaszczyznę rozsądną, biorąc pod uwagę możliwości, tak?
06:21 Tak, natomiast...
06:23 Chciałem spytać, jeżeli już jesteśmy przy tym też, bo pan wspomniał o tej wizji, że chcecie zaproponować mieszkańcom koszalina pewną wizję, nawet długofalową, pokazać, że pewną drogę, pewne pomysły.
06:34 Tak.
06:35 Liczycie się też z tym, że to może na razie tak nie zaskoczyć dopiero po jakimś czasie, ale chciałem zapytać, bo pan, to nie jest pan pierwsze kandydowanie. W 2014 roku pan też kandydował na prezydenta.
06:47 Tak, dokładnie 10 lat temu.
06:49 10 lat temu i wtedy gdzieś wyczytałem, że pan był chyba najmłodszym kandydatem na prezydenta wśród samorządowych.
06:55 W całej Polsce, tak.
06:57 W całej Polsce w ramach wyborów samorządowych i chciałem zapytać, bo wtedy wynik nie był najlepszy, poprzedzostatnie miejsce. Niedawno pan też kandydował na posła.
07:07 Tak.
07:08 Też się nie udało i chciałem zapytać skąd u pana ta determinacja, ta siła, no bo jednak jak na razie mieszkańcy miasta, no nie podzielają tej wizji rozwoju, którą pańscy współpracownicy prezentują.
07:25 Tak, natomiast z czasem to się buduje, tak, bo każdy taki stan jest budowaniem jakiejś pozycji, przekonywaniem ludzi do swojej wizji. No tak naprawdę, żeby przedstawić tą wizję właśnie kampania jest momentem, gdzie to jest najbardziej zauważane.
07:41 Rzeczywiście, w 2014 roku jako najmłodszy kandydat w Polsce miałem nieco ponad 800 głosów w koszalinie. W poprzednich wyborach parlamentarnych ja sam miałem 1800 już w mieście, więc widać ten przyrost i to wyraźny.
07:56 No teraz zobaczymy jak będzie, bo to są też inne wybory i też spodziewam się nieco mniejszej frekwencji niż w tych parlamentarnych. Wydaje mi się, że tamta mobilizacja była rekordową, natomiast wynik na poziomie 5-7% to już będzie bardzo dobry wynik dający taką bazę i rzeczywiście pokazujący, że ludzie chcą jakiejś zmiany, jakiejś innej wizji niż przerzucanie się na wielkie obietnice przez innych kandydatów.
08:21 Bo wydaje mi się, że właśnie spokojny rozwój, no samorząd też ma ograniczone kompetencje, nie oszukujmy się. Nasz system cały ustrojowy w Polsce jest tak skonstruowany, że co prawda konstytucja gwarantuje samorządom samodzielność, ale ta samodzielność jest mocno ograniczona no i przez ostatnie lata została jeszcze mocno przykrócona.
08:43 Z tego co wiem, to Pan często podkreśla też w rozmowach, żeby ludzie pamiętali, czy mieszkańcy Koszalina, że jednak, żeby nie dawali się wpuścić taką narrację, że wybory samorządowe to jest podobny wybór jak w wyborach parlamentarnych. To jednak jest zupełnie co innego.
08:59 Zupełnie tak. Mówimy o innych kompetencjach, o innych zadaniach. Naprawdę moim zdaniem na poziomie samorządu nie ma znaczenia to, jakie dany kandydat ma poglądy na temat aborcji, in vitro czy spraw się o to poglądowe.
09:15 Samorząd nie załatwia, prawda?
09:16 Po pierwsze nie załatwia, a po drugie tu potrzeba ludzi, którzy znają się na budżecie, na organizacji, menadżerów zarządzających, bo tak naprawdę taka jest rola samorządu. U nas samorząd właśnie przez to ścięcie kompetencji w ostatnich latach stał się pewnego rodzaju administratorem i zarządzającym pewną posiadaną infrastrukturą, czy to drogową, czy właśnie wodociągową, a wielkie wizje, czy wielkie rewolucje nie leżą w jego kompetencjach.
09:43 Czyli to bardziej ewolucja niż rewolucja.
09:44 Zdecydowanie.
09:45 To chciałem zapytać, załóżmy, że wygrywa Pan wybory, zostaje Pan prezydentem koszarina i często w takich sytuacjach kandydaci, czy ci, którzy obejmują fotel, wcześniej zapowiadają swoje 100 dni.
10:02 Miałby Pan taki pomysł na 100 dni koszarina, na takie najważniejsze rzeczy, które Pana zdaniem trzeba by w kilku słowach Panu powiedzieć, co by Pan zrobił w ciągu tych pierwszych 100 dni, gdy by Pan został prezydentem koszarina?
10:15 Najpierw zrobiłbym spotkanie z prącownikami rontusza i zapewniłbym ich, że ci, którzy chcą dalej prącować, to mogą, bo to nie chodzi o zrobienie rewolucji, wyrzucenie ludzi z doświadczeniem i zastąpienie ich nowymi swoimi tak zwanymi.
10:28 Mieszkańcom koszarina, co by Pan powiedział wtedy? Co by Pan zaproponował przez te 100 dni?
10:34 Mieszkańcom koszarina przez 100 dni zaproponowałbym, powiedziałbym spokojnie, poczekajcie, robimy audyt, badamy na co mamy środki i co możemy zrobić w tych pierwszych 100 dniach.
10:43 Na pewno położyłbym nacisk na większy porządek w mieście, bo pamiętam jak lata temu przyjeżdżała rodzina czy z Krakowa, czy gdzieś z zagranicy i mówi, że Koszalin jest pięknym, czystym miastem z ładnie przestrzeżonymi żywopłotami.
10:54 Robiło to na nich wrażenie. Dzisiaj już tak nikt nie mówi, bo jednak w pewnych sferach te spółki miejskie nie dają rady na tyle, na ile byśmy oczekiwali, więc taka czystość, te podstawy, a potem dopiero byśmy mówili o jakichś większych wizjach.
11:10 100 dni to jest bardzo krótko tak naprawdę wchodząc w nową rolę, do urzędu, który już funkcjonuje. Pewne projekty są otwarte, one wymagają kontynuacji, a nie zerwania czy zmiany, bo wchodzi ktoś nowy, więc wszystko wyrzuca i zaczyna od nowa. Nie, to trzeba spokoju. Samorząd potrzebuje spokoju.
11:31 A ma Pan taki zasadniczy, swój, taki główny jakiś pomysł na Koszalin? Bo często się mówi, kandydaci, czy osoby, które zajmują się miastem twierdzą, że Koszalin powinien się rozwijać w tą stronę, w tą, w taką, czy kłaść nacisk na takie elementy rozwoju, a nie inne. Pan ma taki ogólny pomysł na Koszalin?
11:50 Znaczy ja uważam, że z wielu małych elementów, nie jeden wielki, tylko wiele małych. Ja zwracam uwagę i to już od dłuższego czasu gdzieś tam moje myśli w koło takiego problemu krążą, że Koszalin nie jest takim ośrodkiem, nazwijmy umownie, grawitacyjnym. Duże miasta, czy duże, czy średnie, często mają taką właściwość, że przyciągają ludzi z prowincji wokoło.
12:12 Natomiast spójrzmy na Koszalin. Jeżeli popatrzymy w jedną stronę, nasze przyciąganie kończy się mniej więcej w Będzinie, bo ci, którzy mieszkają dalej już wybierają Kołobrzeg. W drugą stronę, na Malechowo myślę, bo ci, którzy mieszkają w Sławnie, czy Darłowie wybierają Słupsk. I tak w każdą stronę moglibyśmy powiedzieć o tym ograniczonym przyciąganiu Koszalina.
12:36 Więc trzeba znaleźć rozwiązania, które spowodują, że Koszalin będzie bardziej atrakcyjny na przestrzeni lat. Bo znowu, tego się nie da zrobić na pstryknięcie palcem, że jutro zaczną ludzie przyjeżdżać do Koszalina.
12:47 Problemem, który ja dostrzegam, to jest brak dojazdu dla studentów na Politechnikę. Często wybierają inne uczelnie, nawet nie ze względu na to, że uznają, że tam jest wyższy poziom kształcenia, ale dlatego, że choćby z takiego Szczecinka, który jest blisko Koszalina, łatwiej dojechać do Szczecina niż do Koszalina.
13:06 Nie mówię tu teraz o transporcie samochodowym, tylko o kolejowym, bo ten wybierają studenci. Tak naprawdę jacy mieszkańcy najczęściej zasilają miasto? No studenci, którzy przyjeżdżają na daną uczelnię, potem zaczynają już w czasie studiów gdzieś pracować, zakładają rodzinę i zostają.
13:21 Oczywiście mogą tu zostać.
13:22 A studenci nie chcą przyjeżdżać do Koszalina, bo nie mają dojazdu do Szczecinek, ale też Wałcz, tak? Z Wałcza linia kolejowa do Koszalina jest.
13:29 Wybierają Szczecin wtedy.
13:31 Tak, ale wybierają Szczecin bez więcej połączeń. Na takie rzeczy trzeba zwrócić uwagę. Nikt, choćby nie wiem jaką wizję obiecał, nie jest w stanie spowodować, żeby już jutro czy za miesiąc ludzie zaczęli wybierać Koszalin.
13:43 To jest proces, długotrwały proces, który wymaga po prostu czasu i niczego więcej.
13:48 Czasu i jedno z związań, które spowodują właśnie to, że będzie dojazd, będzie atrakcyjna oferta i edukacyjna, co moim zdaniem jest.
13:58 Ja bardzo sobie cenię naszą Politechnikę. Natomiast oferty kulturalnej już niekoniecznie w Koszalinie jest wystarczająca.
14:06 Brakuje też, no właśnie tego deptaka, o którym wspomnieliśmy. Miejsca, gdzie studenci mogą przyjść i wypić, no po prostu piwo, tak?
14:13 Przysłowiowo, studenci tego potrzebują, młodzi ludzie jakieś puby, knajpy, takie miejsca.
14:18 Nie tylko młodzi.
14:19 No, ale takiego miejsca, gdzie byłoby większe natężenie tego typu miejsc, nie mamy.
14:25 Chciałem też zapytać o jedną dziedzinę, bo pan pewnie mało z Państwa wie.
14:30 Pan napisał książkę o sporcie koszalińskim, o gwardii.
14:35 O kibicach w Waszej historii.
14:37 O kibicach, o kibiców. "Honorem naszym jest wierność".
14:41 To proszę, tytuł zapisałem.
14:44 I chciałem zapytać, no właśnie, o ten sport, bo to jest bardzo ważna dziedzina.
14:50 Wokół niej toczy się taka, czyli inna dyskusja.
14:53 Pojawił się wcześniej plan, nawet była taka ankieta wśród mieszkańców, która cieszyła się dużą popularnością.
15:01 Chodzi o budowę stadionu, sprawiedliwego zdarzenia w Koszalinie, którego rzeczywiście brakuje.
15:06 Czy tutaj ma pan jakiś pomysł, żeby zająć się tą sprawą?
15:11 Zdecydowanie.
15:12 Czy jest pan zabudowaną budową takiego stadionu, czy to jest za duże wyzwanie?
15:17 Jestem zabudową stadionu, tylko na określonych zasadach.
15:21 Spójrzmy na to, jak Kołobrzeg zbudował.
15:23 Kołobrzeg zbudował stadion. Oczywiście, bierzemy pod uwagę inflację, ale wtedy kosztowało 23 miliony,
15:28 z czego 17 milionów pochodziło z zewnątrz. Miasto wyłożyło tylko 6 milionów.
15:33 Więc trzeba szukać takich możliwości finansowania, bo przy naszym budżecie nie jesteśmy w stanie wyjąć dzisiaj 40 czy 60 milionów
15:41 na budowę takiego obiektu, ale są programy ministerialne.
15:45 Kolejny przykład Sianów, całkiem niedawno, też z większością środków z zewnątrz powstał w zasadzie nowy obiekt.
15:52 Szukając, ale też mamy przykład Warszawy.
15:55 To oczywiście skala inna, ale tam znaleziono prywatnego inwestora, który bardzo dużą część pokrył w zamian za prawo do nazwy tego stadionu.
16:04 Szukajmy takich rozwiązań, bo niewątpliwie my potrzebujemy infrastruktury sportowej, bo tak to jest nawet trudno powiedzieć, że jest zła.
16:11 Ona się wali po prostu, no bo stadion na VAT się wali, kruszą się.
16:15 Trafkuje też boisk w koszulinie.
16:17 Moim marzeniem by było takie centrum treningowe z prawdziwego zdarzenia, żeby była baza, gdzie nie tylko koszulińskie drużyny,
16:26 ale też z zewnątrz atrakcyjne mogą przyjechać na obóz przygotowawczy.
16:29 Kilka boisk treningowych, ale to już są ogromne inwestycje, na pewno nie do zrobienia w ciągu roku czy dwóch.
16:35 I na pewno nie tylko za pieniądze z miasta, natomiast trzeba szukać.
16:39 Chciałem się zapytać, bo tu mówimy o rzeczach, które gdzieś tam się pojawiają wśród wystąpień też innych kandydatów,
16:46 jak sport czy inne sprawy, które pan wymienił, ale pani niedawno powiedziała takie zdanie,
16:50 chcemy pewne tematy wrzucić do debaty publicznej, ponieważ są całkowicie pominięte.
16:54 I chciałem o to zapytać, czy są takie rzeczy, które rzeczywiście waszym zdaniem nie występują wśród innych kandydatów,
17:00 są pomijane przez inne ugrupowania polityczne, ubiegające się o władze w koszulinie, które wy tylko widzicie.
17:06 Przywołany już temat ulicy Modrzejewskiej, która moim zdaniem naprawdę jest jedną z moich ulubionych ulic w Koszejnie,
17:12 jest bardzo ładna. Tak naprawdę my nie mamy takiego historycznego centrum.
17:16 No to jest jedna z najstarszych ulic, jeżeli chodzi o zabudowę, z najstarszą zabudową.
17:22 Tam wydaje mi się, że niedużym kosztem można by było ją zrewitalizować.
17:26 Chodzi o wymianę nawierzchni, o odmalowanie tych kamienic, które już są zniszczone.
17:31 No to jest takie, jak dla mnie, naturalne centrum, gdzie właśnie te kawiarnie, knajpy, puby mogą powstać.
17:37 Jest teatr obok, to też takie centrum kulturalne, zabytek w postaci tej kaplicy świętej Gertrundy.
17:43 Piękna ulica, o tym nikt nie mówił. Natomiast kiedy wrzuciliśmy w tym tygodniu ten pomysł na media społecznościowe,
17:49 on się niesamowicie poniósł. I 95-98% to były komentarze pozytywne, że tak, że trzeba się tym zająć.
17:58 To jest jedna z takich podstawowych rzeczy prostych, a moim zdaniem mogących dać nowe życie temu centrum koszalin.
18:06 A kilka innych pomysłów, bo to już rzeczy, które wokół to czy się dyskusja, jak powinna być wykorzystana Góra Chemska,
18:14 tam były kontrowersje przy budowie tej drogi, przez las.
18:20 Też jest kwestia taka, często do tego w debacie publicznej się wraca, czy koszalin powinien dalej rozszerzać się,
18:28 przyłączać kolejne miejscowości, bo wiadomo, demografia jest dla nas coraz bardziej niekorzystna.
18:36 No więc chciałem pana o to zapytać. Jak pan widzi taki rozwój troszeczkę z oddali, bez wchodzenia w szczegóły,
18:44 przez ulic, ale jakby pan spojrzał na koszalin, czy pan jest na przykład za tym, żeby koszalin w następnych latach
18:52 znowu powiększał się o jakieś gminy, czy pan to widzi inaczej?
18:56 Nie, nie widzę tego szczerze mówiąc. Po pierwsze, w większości to spotyka się z dużym kontestem mieszkańców tych gmin ościennych.
19:04 Po drugie, to są ogromne koszty, o których się nie mówi przy okazji, choćby przyłączenie wodociągów koszalińskich,
19:10 przebudowa całej sieci. To są miliony złotych. Bodajże 23 kosztowało przyłączenie bielic.
19:16 23 miliony tylko dlatego, że trzeba było przerobić, bo odłączyć je od poprzedniej spółki wodociągowej do naszych wodociągów.
19:24 My powinniśmy przyciągać mieszkańców, którzy chcą tutaj mieszkać, a nie na siłę włączać tych, którzy nie mieszkają w koszalinie
19:31 i mieszkają w swojej gminie. Spójrzmy na to, co się działo z mścicami chociażby, jak wielkie protesty,
19:36 które zatrzymały przyłączenie. Ja rozumiem ten ból demograficzny, że spada ilość mieszkańców,
19:42 no z tego względu spadła ilość radnych. To jest skutek.
19:46 - Tak, tak. Utrzymaliśmy obecną ilość wiceprezydentów, ale to też może się tam, jeżeli ten trend będzie taki też,
19:51 to może się zmienić, ale... - Ale z kolei powstają nowe mieszkania, tak? Cały czas w koszalinie.
19:56 - Jak przyciągnąć, jak spowodować to, żeby tych koszalin nam było więcej w koszalinie?
20:00 - Współpraca z Politechniką, troszkę na innych płaszczyznach niż teraz,
20:07 lobbowanie za tymi połączeniami, po prostu połączenia, żeby do koszalina dało się przyjechać
20:12 i tu, żeby okoliczni mieszkańcy załatwiali swoje sprawy, bo tego nie ma.
20:18 To spowoduje, że będą chętnie siadali w koszalinie. Mówiłem też taki pomysł i o tym nie mówił nikt.
20:25 - Jak może wyglądać ta współpraca miasta z uczelnią?
20:29 - Otóż bardzo fajnie działa to na Warmii i Mazurach, tam w Olsztynie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
20:36 współpracuje z okolicznymi samorządami w taki sposób, że studenci piszą prace dyplomowe,
20:41 czy licencjackie, czy magisterskie, dotyczące problemów z danych gmin.
20:46 Gminy dzięki temu zyskują bardzo taniym kosztem gotowe opracowania swoich problemów,
20:51 a student, który napisze taką pracę najlepszą otrzymuje nagrodę, ale też w nagrodę jego koncepcja jest często realizowana.
20:58 Człowiek, który tak zaczyna swoją karierę zawodową od razu ma korzyść, a zyskuje też prestiż samej uczelni,
21:05 bo ta uczelnia jest wtedy ośrodkiem, który oddziaływuje na funkcjonowanie całego społeczeństwa lokalnego.
21:10 I myślę, że w koszalinie mając uczelnię techniczną, na której jest m.in. drogownictwo, budownictwo,
21:16 to są takie kierunki, gdzie rzeczywiście studenci mogliby poprzez swoje prace dyplomowe przysłużyć się całemu miastu,
21:24 a to też zatrzymałoby ich później w koszalinie.
21:27 Na koniec chciałem zadać pytanie, które będziemy zadawać wszystkim kandydatom,
21:30 obiegającym się o fotel prezydenta koszalina. Może nawet nie pytanie, ale kilka minut dla Pana.
21:35 W krótkich, żołnierskich słowach jest Was pięciu. To będzie też takie podsumowanie naszej rozmowy.
21:40 Gdyby Pan powiedział, nawet tutaj do kamery, jest pięciu kandydatów. Dlaczego ktoś miałby, czy chciałby,
21:50 dlaczego warto zagłosować na Pana, a nie na innych kandydatów?
21:54 Dlaczego warto zagłosować na mnie? Otóż prezentujemy nieco inne podejście do kwestii samorządu.
22:00 Mówię prezentujemy, bo nie tylko ja, ale całe moje zaplecze.
22:04 Uważamy, że samorząd powinien być bardziej samodzielny, mniej zależny od władzy centralnej, od partii politycznych.
22:12 Nie chcemy przenosić sporu, który jest w Warszawie na grunt koszaliński.
22:18 Uważamy, że w samorządzie można współpracować ze wszystkimi, niezależnie od poglądów na kwestie światopoglądowe,
22:26 czy na kwestie polityczne, jakie inne osoby prezentują.
22:29 Dlatego, że stawianie lamp, czy łatanie dziur w drogach nie wymaga żadnej ideologii.
22:35 Za nami przemawia młodość, to powiązane z doświadczeniem, bo mimo iż mamy najmniejszą średnią wieku kandydatów,
22:44 to są to kandydaci często z wieloletnim doświadczeniem w pracy samorządowej.
22:49 Ja też od lat już sześciu pracuję dla Urzędu Gminy w Ostroniu Morskim,
22:54 gdzie z wszelakimi problemami, z jakimi samorząd szczebla gminnego się spotyka,
23:00 miałem okazję się zetknąć, wiem jak je rozwiązywać i jak to może funkcjonować.
23:07 Nie będziemy zadłużać miasta, nie będziemy robić tutaj rewolucji, ale pozwolimy mieszkańcom,
23:13 żeby samodzielnie rozwijali się i samodzielnie wpływali na to, jak miasto będzie w przyszłości wyglądało.
23:20 Myślę, że to są bardzo silne argumenty przemawiające za tym, że warto na nas postawić.
23:25 Dziękuję bardzo Panu, dziękuję bardzo Państwu. Piotr Polochoński, Błyskoszyński.
23:28 Dziękuję bardzo.
23:30 [muzyka]
23:32 [muzyka]