• last year

Category

🗞
News
Transcript
00:00Nie spodziewałem się, że to tak szybko, ale już niedawno pamiętam, jak zaczynaliśmy od lekcji zdalnych, a już teraz są czwartej klasie.
00:10Czy myślisz, że te rok z kaczykiem takiej przerwanej zdalnej nauki mogło mieć wpływ na wasz poziom?
00:20Myślę, że nie. Jeżeli ktoś chciał i tak zacząć maturę, to by się uczył, nawet bez względu na to, czy były zdalne.
00:27Więc z mojej perspektywy nie.
00:30Czego ci będzie najbardziej szkoda, jak już opuścisz mury tej szkoły?
00:35Chyba znajomych, bo wiesz, że zostawiam trochę swoich znajomych jeszcze tutaj w szkole.
00:41Ale z drugiej strony to trochę niczego. Cieszę się, że będzie pewna zmiana w moim życiu i patrzę na to bardziej w przychylnym okiem.
00:50Jestem tak pozytywnie nastawiony.
00:52Jesteś w klasie matematyczno-informatycznej, więc matematyka pewnie będzie jutro mniejszym stresem.
00:58Czego się na polskim spodziewasz dzisiaj?
01:00Czego się spodziewam? Nie wiem. Lalkę powtórzyłem, bo do wszystkiego można jej uczyć, ale czego, co może być tak naprawdę, to nie wiem.
01:07Nikt tego nie przewidzi. Ale polskiego boję się nazywać dlatego, że kardynała mogę dać, a z matematyki nie dam rady tak zrobić.
01:14Jakie plany na potem?
01:18No to potem na wakacje do pracy, a później na studia. Zobaczymy, jak dalej będzie się układać życie.
01:25Mamy 139 obecnie maturzystów. Jest to matura w formule 2022-2023 i mamy maturę 2022-2015.
01:39Czyli mamy jakby dwie formuły do zdawania w tym roku.
01:42A jaką zdaje? Wytłumaczmy czytelniku.
01:44To znaczy tak, tegoroczni absolwenci zdają nową maturę w formule 2022-2023, natomiast starą maturę, potocznie mówiąc, w formule 2022-2015, zdają maturzyści, którzy nie zdali w poprzednich latach lub też chcą sobie podnieść wynik.
02:01Jakieś różnice w porównaniu z ubiegłym rokiem są od strony formalnej?
02:06To znaczy podobne są arkusze. Nie ma dużych zawirowań i zmian, jeżeli chodzi o arkusze, do poprzedniego roku. Czyli tutaj ewidentnie jest ten sam trend. Zmiany, i to dosyć duże, nastąpią od przyszłego roku szkolnego.
02:21Ale to się będą stresować w przyszłym roku. Jak młodzież mentalnie, bo uczyliście ich przez cztery lata, żeby tą maturę dobrze zdali, ale jak ich mentalnie, psychicznie nastawialiście do tej matury, żebyście nie stresowali?
02:36To znaczy tak, przede wszystkim uspokajaliśmy ich cały czas. Mieli różnego rodzaju zajęcia w zakresie odstresowania, przede wszystkim umiejętności opanowania swoich emocji w czasie matur, bo to jest najważniejsze.
02:50Uczyliśmy również ich skupienia się pełnego nad tym, co robią, żeby rozwiązywali zadania. Starali się do tych zadań, które nie potrafią rozwiązać wracać, jeżeli oczywiście starczy czasu na to. Dlatego też oni są mentalnie i merytorycznie przygotowani do tego, żeby zdać ten egzamin.
03:09Natomiast od nich teraz zależy, na jakim poziomie każdy zna. Ja ufam i wierzę w nich, że poradzą sobie świetnie, są dobrze przygotowani. Cztery lata był to czas odpowiedniego przygotowania się do tej matury i myślę, że dzisiaj ten egzamin dojrzałości pokaże, na jakim poziomie są oni przygotowani.
03:26To także stres dla nas, dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów, no bo niejako będzie oceniana też wasza praca.
03:33Tak jest, co roku przeżywamy ten stres, co roku mamy ten ciężar odpowiedzialności, poczuwamy się do tego, żeby później się rozliczyć z tych wyników. Natomiast trudno dzisiaj wyrokować i powiedzieć, jak wypadnie matura na tę chwilę.
03:47Natomiast ufam i wierzę, że ta młodzież zda ten egzamin na odpowiednim poziomie. Po to uczyli się cztery lata, po to przygotowywali się do tej matury, żeby tę maturę zdać. Nie powinno być żadnych tutaj problemów.
04:01Natomiast wiadomo, młodzież jest co roku różna, co roku inny przyrost tej wiedzy, dlatego też myślę, że tu zaufajmy młodzieży i dajmy im odrobinę czasu.
04:14Oczywiście dla szkoły jest to ogromny stres, ogromny stres dla dyrekcji, która jest od piątej rano w szkole, czeka na pakiety, siedzi tam w swoim gabinecie i czuwa nad bezpieczeństwem tej paczki, która zostanie dostarczona do szkoły.
04:27Oczywiście komisje też przeżywają stres, bo to jest związane m.in. z pewnymi procedurami, które muszą być przestrzegane w czasie przebiegu egzaminu.
04:35Mamy dużo różnych komisji, aż 11 na języku polskim, ze względu na to, że różne są schorzenia, różne są orzeczenia itd., dlatego tutaj bardzo dużo tych możliwości technicznych musimy ogarnąć logistycznie.