• last year

Category

🗞
News
Transcript
00:00Mam przed sobą tutaj protokół z pierwszego posiedzenia Zespołu Lokalnej Współpracy, który obradował dwa miesiące temu.
00:08Jest to pewne nowum, jeżeli chodzi o plan urządzania lasu, mianowicie plan urządzania lasu nowy, jaki jest opracowywany dla Nadleśnictwa Szczecinek na lata 2025-2034,
00:21który zobowiązuje Nadleśnictwo do utworzenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
00:27To są lasy tworzone w pobliżu aglomeracji miejskiej, a taką aglomeracją miejską jak najbardziej jest Szczecinek.
00:32Przy utworzeniu tych lasów, przy udziale szerokiego grona, fachowe słowo interesariuszy, bo interesy reprezentowane są różnych gremiów.
00:43Są to lokalne samorządy, to są organizacje pozarządowe, to są stowarzyszenia różnego rodzaju, organizacje turystyczne, ekologiczne, kluby przyrodników.
00:53I my, przedstawiając propozycję utworzenia takiego obszaru, myśleliśmy o powierzchni około niespełna 200 hektarów lasu, którego znaczną część stanowi Las Klasztorny, znany mieszkańcom Szczecinka.
01:10Terenu, który od północy ograniczony jest południową granicą jeziora Trzesiecko, a od południa drogą udostępnioną do ruchu kołowego Trzesieka Świątki.
01:22W wyniku propozycji tego zespołu lokalnej współpracy sprzed dwóch miesięcy, ten obszar został zwiększony ponad dwukrotnie, prawie trzykrotnie, do blisko 500 hektarów.
01:34I on obejmuje właściwie cały ten obszar, ten kompleks leśny pomiędzy jeziorami Trzesiecko i jeziorami Wilczkowo.
01:42Czy te lasy to będzie coś w rodzaju rezerwatu, gdzie tam nic nie będzie można wycinać, wchodzić i korzystać z niego nawet tak turystycznie?
01:50Tak, przede wszystkim to są właśnie lasy udostępnione w 100% do korzystania przez mieszkańców miasta, przez przybywających do Szczecinka i w okolice turystów.
01:59A więc przede wszystkim to są lasy o charakterze rekreacyjnym, czyli cała turystyka piesza, rowerowa, jeżeli chodzi o obieganie po lesie.
02:10To wszystko wpisuje się w funkcję tego lasu o zwiększonej funkcji społecznej, natomiast nakłada na nas, leśników, duże ograniczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie gospodarki leśnej pod kątem prowadzonych rębni.
02:22Czyli w tym momencie my kompletnie rezygnujemy z użytkowania rębnego na tym obszarze, prowadząc wyłącznie cięcia o charakterze trzebieży, w zależności od wieku drzewostanu, trzebieży wczesnych lub późnych.

Recommended